Forum Forum lotnictwa Strona Główna Forum lotnictwa
To tu spotykają się pasjonaci lotnictwa by troszkę o nim podyskutować.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kamizelki/indentyfikatory
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum lotnictwa Strona Główna -> Bydgoszcz - Szwederowo (EPBY/BZG)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mGuitars
Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 569
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 8:36, 14 Wrz 2006    Temat postu:

I jeszcze maly PS co do wejscia na plyte to sami spojrzcie na to zdjecie: [link widoczny dla zalogowanych] - widac jak ma sie chody czy jakies dojscie mozna. Druga sprawa ze EPGD Spotters sa zarejestrowanym stowarzyszeniem... u nas chyba na to troche za malo pelnoletnich (potrzeba 15) no i za duzo kolegow aktywnie dzialajacych z kolei jest jeszcze niepelnoletnich i taka opcja by ich wykluczyla spoza oficjalnej dzialalnosci. Ktos ma w ogole orientacje czy zalozenie stowarzyszenia to duzo zalatwiania i kosztow? Bo fakt.. ID wydane przez takie cos mialyby wieksza range.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Depesz
Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 126
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 9:10, 14 Wrz 2006    Temat postu:

Ale o min. piętnastu członkach jest mowa w przypadku stowarzyszeń posiadających osobowość prawną.
Jest możliwość rejestracji stowarzyszenia tzw. zwykłego bez osobowości prawnej - jest takie coś jak prawo o stowarzyszeniach. Mogę trochę informacji na ten temat wyszperać. Na początek krótki wyciąg z tego prawa:

Rozdział 6
Stowarzyszenia zwykłe
Art. 40. 1. Uproszczoną formą stowarzyszenia jest stowarzyszenie zwykłe, nie posiadające osobowości prawnej.
2. Osoby w liczbie co najmniej trzech, pragnące założyć stowarzyszenie zwykłe, uchwalają regulamin działalności, określając w szczególności jego nazwę, cel, teren i środki działania, siedzibę oraz przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie.
3. O utworzeniu stowarzyszenia zwykłego jego założyciele informują na piśmie właściwy, ze względu na przyszłą siedzibę stowarzyszenia, organ nadzorujący, podając dane, o których mowa w ust. 2.
Art. 41. 1. Sąd rejestrowy, na wniosek organu nadzorującego lub prokuratora, może zakazać założenia stowarzyszenia zwykłego, jeżeli nie spełnia ono warunków określonych w art. 16. Art. 14 ust. 2(3) stosuje się odpowiednio.
2. Jeżeli w ciągu 30 dni od dnia uzyskania informacji o założeniu stowarzyszenia zwykłego nie zakazano jego działalności, może ono rozpocząć działalność.
Art. 42. 1. Stowarzyszenie zwykłe nie może:
1) powoływać terenowych jednostek organizacyjnych,
2) łączyć się w związki stowarzyszeń,
3) zrzeszać osób prawnych,
4) prowadzić działalności gospodarczej,
5) przyjmować darowizn, spadków i zapisów oraz otrzymywać dotacji, a także korzystać z ofiarności publicznej.
2. Stowarzyszenie zwykłe uzyskuje środki na swoją działalność ze składek członkowskich.
Art. 43. W sprawach nieuregulowanych odmiennie w tym rozdziale do stowarzyszenia zwykłego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy, z tym że:
1) nie stosuje się przepisów art. 9-13, art. 14 ust. 1(4), art. 17, art. 20, art. 22-24(5), art. 27, art. 30 i art. 31 pkt 2,
2) ilekroć w ustawie jest mowa o statucie, należy przez to rozumieć regulamin stowarzyszenia zwykłego.

Na razie to wszystko. Jak wrócę do domu, to poszukam więcej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Depesz
Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 126
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 9:19, 14 Wrz 2006    Temat postu:

PS. Może być pewien problem finansowy. Rejestracja kosztuje i to sporo - 500 PLN dla stowarzyszeń - nie wiem, czy stowarzyszenia zwykłe podlegają takiej opłacie, bo zauważyłem, że w niektórych urzędach powiatowych rejestruje się stowarzyszenia i nie wiem, czy to podlega opłacie sądowej, bo te 500 złotych to oficjalna stawka za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Depesz
Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 126
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 9:22, 14 Wrz 2006    Temat postu:

A poniżej tekst znaleziony w necie:

Kto może założyć stowarzyszenie?
Stowarzyszenie mogą założyć osoby pełnoletnie, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Osoby małoletnie (czyli od 16 do 18 lat), chociaż nie mogą samodzielnie zakładać stowarzyszenia, mogą do nich należeć. Mogą samodzielnie wybierać władze stowarzyszenia uczestnicząc w walnym zgromadzeniu członków stowarzyszenia. Niepełnoletni mogą być wybierani do władz stowarzyszenia pod warunkiem jednak, że w zarządzie oraz w organie kontroli wewnętrznej (który zwykle nosi nazwę komisji rewizyjnej) większość stanowić będą osoby pełnoletnie.

Jeżeli jednak nie posiadasz ukończonych 16 lat, również możesz zostać członkiem stowarzyszenia, ale wcześniej musisz uzyskać zgodę rodziców. Nie możesz jednak uczestniczyć w walnym zgromadzeniu członków i nie masz możliwości wybierania władz stowarzyszenia. Wyjątkiem są sytuacje, w których jednostka organizacyjna stowarzyszenia gromadzi samych małoletnich. Wtedy mogą oni korzystać ze wszystkich uprawnień, jakie przysługują dorosłym członkom stowarzyszenia, jednak tylko w zakresie wyboru władz tej jednostki.
Prawo do założenia stowarzyszenia przysługuje zarówno obywatelom polskim, jak i cudzoziemcom. Cudzoziemcy, aby założyć stowarzyszenie muszą posiadać stałe zameldowanie na terytorium naszego kraju. Cudzoziemcy, którzy nie mieszkają stale w Polsce, mogą jednak należeć do różnych stowarzyszeń, o ile założyciele stowarzyszenia będą tego chcieli i taką możliwość uwzględnią w statutach swoich stowarzyszeń.

Rodzaje stowarzyszeń


Zanim podejmiecie decyzję o założeniu stowarzyszenia należy zastanowić się, jakie cele Wam przyświecają i jakimi metodami będziecie je realizować. Od tego zależy bowiem wybór formy stowarzyszenia. Wyróżnia się bowiem dwa typy stowarzyszeń:
* stowarzyszenia rejestrowe,
* stowarzyszenia zwykłe.

Stowarzyszenia rejestrowe są najpopularniejszą formą stowarzyszeń. Posiadają one osobowość prawną, dzięki czemu mogą nabywać prawa i obowiązki. W praktyce oznacza to, że stowarzyszenie takie będzie mogło podpisywać umowy o wynajem lokalu, umowy o dzieło, umowę o pracę, gdy będzie chciało zatrudnić pracowników, a także posiadać własne konto bankowe. Stowarzyszenie, które posiada osobowość prawną jest bardziej wiarygodne i chociaż założenie stowarzyszenia rejestrowego niesie też ze sobą pewne obowiązki (np. konieczność dokonania rejestracji przez sąd), to może ono prowadzić wszechstronną działalność i w pełni realizować swoje cele.

Stowarzyszenie zwykłe ma bardziej nieformalny charakter. Nie posiada osobowości prawnej, a do jego założenia wystarczają trzy osoby (wg zasady tres faciunt collegium - czyli "trzej stanowią kolegium").

Stowarzyszenie zwykłe może być czasem pierwszym krokiem do założenia stowarzyszenia rejestrowego. Od stowarzyszenia rejestrowego różni się bardzo nieformalną strukturą, brakiem osobowości prawnej oraz możliwością pozyskiwania środków materialnych wyłącznie ze składek członkowskich.

Stowarzyszenie zwykłe założyć mogą trzy osoby, które na wspólnym zebraniu uchwalą regulamin działalności, zdecydują o nazwie stowarzyszenia, o jego siedzibie i wybiorą swojego przedstawiciela. Następnie, stowarzyszenie musi przesłać te informacje do starosty. Jeżeli w trakcie 30 dni od momentu otrzymania informacji o założeniu stowarzyszenia, nie zostanie ono powiadomione o zakazie działalności, może rozpocząć funkcjonowanie.Zakładamy stowarzyszenie rejestrowe
Aby założyć stowarzyszenie rejestrowe musi zebrać się przynajmniej 15 osób (tzw. zebranie założycielskie). Muszą one podjąć uchwałę o powołaniu stowarzyszenia, uchwalić statut oraz wybrać komitet założycielski. Osoby, które zbiorą się na pierwszym zebraniu są członkami założycielami stowarzyszenia i do ich decyzji należy wybór komitetu przedstawicielskiego oraz uchwalenie statutu stowarzyszenia. Na zebraniu założycielskim musi zostać sporządzona lista obecności wszystkich członków założycieli, na której muszą być podane oprócz imion i nazwisk również dane dotyczące daty i miejsca urodzenia, oraz własnoręczne podpisy wszystkich założycieli.

Statut stowarzyszenia jest aktem prawnym, który "tworzy" stowarzyszenie. W statucie muszą się znaleźć wszystkie informacje dotyczące nazwy stowarzyszenia, struktury organizacyjnej i sposobu wyboru władz. Statut musi również wymieniać cele dla jakich powoływane jest stowarzyszenie oraz wskazywać sposoby ich realizacji.

W treści statutu powinny znajdować się obowiązkowo następujące elementy:
* nazwa stowarzyszenia, odróżniająca je od innych stowarzyszeń, organizacji i instytucji,
* teren działania i siedziba stowarzyszenia,
* cele i sposoby ich realizacji,
* sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków,
* władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje,
* sposób reprezentowania stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych, a także warunki ważności jego uchwał,
* sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich,
* zasady dokonywania zmian statutu,
sposób rozwiązania się stowarzyszenia.

Sposób, w jaki członkowie stowarzyszenia będą decydowali o tym, kto może należeć do stowarzyszenia i w jaki sposób będą czerpane fundusze niezbędne do jego działania, pozostawia się członkom stowarzyszenia. Pamiętać należy, że prawo polskie zabrania zakładania takich stowarzyszeń, w których członkowie są zmuszeni do bezwzględnego posłuszeństwa wobec władz stowarzyszenia.

Uwaga! Jeżeli będziecie chcieli, aby założone przez Was stowarzyszenie mogło ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego, wówczas statut stowarzyszenia musi zawierać jeszcze dodatkowe postanowienia. Do najważniejszych możemy zaliczyć konieczność prowadzenia przez taką organizację pożytku publicznego działalności wyłącznie na rzecz ogółu społeczności lub określonej grupy podmiotów pod warunkiem jednak, że grupa ta jest wyodrębniona ze względu na szczególnie trudną sytuację życiową lub materialną w stosunku do reszty społeczeństwa. Ponadto, działalność ta musi być wyłączną i jedyną działalnością organizacji pozarządowej. (Na ten temat więcej informacji znajdziesz w tekście G5 - "Działalność pożytku publicznego"). Ponadto, stowarzyszenie, które zamierza tworzyć terenowe jednostki organizacyjne, jest zobowiązane określić w statucie strukturę organizacyjną i zasady tworzenia tych jednostek.

Po uchwaleniu statutu przyszli członkowie stowarzyszenia zebrani na pierwszym posiedzeniu muszą wybrać komitet założycielski. Zadaniem komitetu założycielskiego jest dokonywanie wszelkich czynności niezbędnych do zarejestrowania stowarzyszenia. Na zebraniu założycielskim musi również zostać sporządzony protokół z wyboru członków komitetu założycielskiego.

Stowarzyszenie zobowiązane jest również do posiadania następujących organów wewnętrznych:
* walnego zgromadzenia wszystkich członków stowarzyszenia - które jest najwyższą władzą stowarzyszenia. Podjęte w głosowaniu uchwały są wiążące dla pozostałych organów stowarzyszenia: zarządu i organu kontroli wewnętrznej.
* zarządu - który jest organem wykonawczym, wieloosobowym, reprezentującym stowarzyszenia we wszystkich czynnościach podejmowanych na zewnątrz,
* organu kontroli wewnętrznej - który powinien być organem kolegialnym np. komisja rewizyjna albo jednoosobowym, jak na przykład skarbnik.

Należy również pamiętać, że uchwała o powołaniu organów wewnętrznych może zostać podjęta już po zarejestrowaniu stowarzyszenia.Rejestracja stowarzyszenia
W celu zarejestrowania stowarzyszenia komitet założycielski musi złożyć wniosek o rejestrację do sądu rejestrowego. Sąd rejestrowy to wydział gospodarczy sądu gospodarczego, znajdujący się przy sądzie rejonowym. W chwili obecnej istnieje 27 wydziałów KRS. Krajowy Rejestr Sądowy jest jawny, każdy ma prawo dostępu do zawartych w nim danych.

W Krajowym Rejestrze Sądowym istnieją trzy rodzaje rejestrów:
1. rejestr przedsiębiorców,
2. rejestr dłużników niewypłacalnych,
3. rejestr stowarzyszeń, fundacji oraz innych organizacji społecznych i zawodowych.

Wniosek o rejestrację stowarzyszenia składany jest na specjalnym formularzu do którego muszą być dołączone następujące załączniki (również na specjalnych formularzach):
* lista członków założycieli, na której będą umieszczone ich imiona, nazwiska, rok urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczny podpis
* informacje o zarządzie i organie kontroli wewnętrznej (o ile władze stowarzyszenia zostały już wybrane).
Ponadto, do wniosku o rejestrację składamy inne niezbędne dokumenty:
* statut stowarzyszenia,
* protokół z wyboru komitetu założycielskiego oraz informacje o adresie tymczasowym stowarzyszenia.

Pamiętaj! Wniosek o założenie stowarzyszenia oraz inne niezbędne formularze możesz znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości [link widoczny dla zalogowanych]

Pamiętaj! Wszystkie dokumenty wraz z wnioskiem i załącznikami powinny być podpisane przez wszystkich założycieli stowarzyszenia i złożone w sądzie w liczbie dwóch egzemplarzy (sąd wymaga czasem dwóch egzemplarzy ze względu na to, że komplet tych dokumentów musi przesłać do organu nadzorującego stowarzyszenie). Wszystkie dokumenty powinny być oryginałami lub kopiami notarialnie poświadczonymi.

Zgłoszenie stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego jest wolne od opłat. Jeżeli jednak będziemy potrzebowali odpisu z rejestru, w celu uzyskania numeru statystycznego REGON lub założenia konta bankowego, za każdy odpis zapłacimy obecnie 60 zł.

Rejestracja przez sąd rejestrowy równoznaczna jest z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego i od momentu zarejestrowania przez KRS stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną i może podejmować różnorodne czynności prawne.

Sąd powinien rozpatrzyć wniosek o rejestrację niezwłocznie, maksymalnie ma na to 3 miesiące. Jeżeli jednak wniosek będzie zawierał uchybienia formalne np. nie będzie wszystkich podpisów członków założycieli, albo we wniosku nie będzie wskazana tymczasowa siedziba stowarzyszenia, sąd może wezwać do usunięcia tych uchybień, a wtedy termin dokonania wpisu może się wydłużyć.

Zanim sąd rejestrowy wyda postanowienie o rejestracji stowarzyszenia, bada czy jego statut jest zgodny z prawem. Z wnioskiem o założenie stowarzyszenia wraz z pozostałymi dokumentami musi zapoznać się także starosta powiatowy (lub prezydent miasta na prawach powiatu), który będzie nadzorował działania stowarzyszenia jako tzw. organ nadzorujący. Podobnie jak sąd, organ nadzorujący sprawdza czy organizacja została założona zgodnie z prawem i czy jej statut jest zgodny z przepisami prawa. Organ nadzorujący ma na to 14 dni.

Po stwierdzeniu przez sąd zgodności statutu z przepisami prawa oraz stwierdzeniu, że założyciele stowarzyszenia spełniają niezbędne warunki, sąd wydaje postanowienie o zarejestrowaniu stowarzyszenia. Warto pamiętać, że za każdym razem gdy stowarzyszenie będzie chciało wprowadzić jakiekolwiek zmiany w statucie, trzeba będzie zawiadomić o tym sąd rejestrowy, składając odrębny wniosek o zmianę danych.

Sąd po rozpatrzeniu wniosku o rejestrację i pozostałych dokumentów, może zdecydować o odmowie dokonania rejestracji. Przyczyną odmowy może być niespełnienie przez stowarzyszenie warunków określonych w ustawie Prawo o stowarzyszeniach. Wydając postanowienie o odmowie dokonania rejestracji sąd referendarski musi podać w orzeczeniu przyczynę wydania takiego postanowienia. W takiej sytuacji wnioskodawcom przysługuje skarga do sądu rejestrowego w ciągu 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Gdyby sąd nadal podtrzymywał postanowienie o odmowie rejestracji, wnioskodawcom przysługuje skarga do sądu okręgowego.Czy stowarzyszeniu potrzebny jest majątek?
Stowarzyszenie nie potrzebuje majątku aby zacząć funkcjonować, jednak żeby realizować swe cele, nierzadko będzie potrzebowało środków finansowych. Istnieje kilka sposobów na pozyskiwanie funduszy. Wymienimy najważniejsze z nich:
* składki członkowskie - to najpopularniejszy sposób, często jednak niewystarczający,
* darowizny, spadki, zapisy - ponieważ stowarzyszenie posiada osobowość prawną, tak samo jak osoba fizyczna może zostać obdarowana przez osobę prywatną lub instytucję. Darczyńca może odliczyć od dochodu przekazaną sumę w zeznaniu podatkowym. Osoby fizyczne mogą dokonywać odliczeń do wysokości 350 złotych, a osoby prawne do 10 proc. dochodu. Może również otrzymywać środki finansowe lub rzeczowe w drodze dziedziczenia,
* zbiórki publiczne,
* działalność gospodarcza - stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, jednak dochód uzyskiwany przez stowarzyszenie może być przeznaczony wyłącznie na realizację celów statutowych stowarzyszenia. Dochód nie może być przeznaczony na wynagrodzenie członków stowarzyszenia.
* dotacje - stowarzyszenie może otrzymywać od organów administracji publicznej państwowej i samorządowej dotacje, czyli wsparcie finansowe. Jednak, żeby móc dostać taką dotację, stowarzyszenie musi wziąć udział w konkursie organizowanym przez gminy (wójta, burmistrza) lub powiat na najlepszy projekt z zakresu realizacji tego zadania przez gminę, powiat lub województwo.

(O tym jak otrzymać dotacje na realizację zadania piszemy w tekście G5 - "Działalność pożytku publicznego").Kto i jak nadzoruje stowarzyszenie?
Pomimo tego, że stowarzyszenia są instytucjami samodzielnie określającymi swoje cele i sposoby działania, muszą one funkcjonować zgodnie z prawem, a instytucją powołaną do nadzorowania stowarzyszeń są starostowie lub prezydenci miast w przypadku miast na prawach powiatu. W ramach swych uprawnień nadzorczych starosta może kontrolować działania stowarzyszenia np. domagać się odpisów uchwał walnego zgromadzenia członków, a w razie stwierdzenia, że podejmowane działania są niezgodne z prawem lub naruszają postanowienia statutu może domagać się usunięcia nieprawidłowości, wprowadzenia stosownych zmian lub nawet wystąpić do sądu o rozwiązanie stowarzyszenia.

Zanim jednak stowarzyszenie zostanie rozwiązane przez sąd, organ nadzorujący może udzielić ostrzeżenia władzom stowarzyszenia i domagać się zmian w sposobie działania organizacji.Rozwiązanie stowarzyszenia
Stowarzyszenie może być rozwiązane w różnorodny sposób. Decyzja o rozwiązaniu stowarzyszenia zależy przede wszystkim od woli członków stowarzyszenia, a sposób rozwiązania stowarzyszenia musi być przewidziany w statucie. O rozwiązaniu stowarzyszenia decyduje najczęściej walne zgromadzenie, jako najwyższa władza stowarzyszenia. Stowarzyszenie może być również rozwiązane postanowieniem sądu, gdy organ nadzorujący stwierdzi, że stowarzyszenie w sposób rażący lub uporczywy narusza prawo lub statut. Jednak organ nadzorujący chcąc rozwiązać stowarzyszenie musi udowodnić, że nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnie z prawem lub statutem.

Obowiązujące ustawy
1. Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 885).
2. Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 1997 r. nr 121, poz. 769).
3. Ustawa z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych (Dz.U. z 1933 r. nr 22, poz. 162).
4. Ustawa z dnia 23 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003 r. nr 96, poz. 873).

Uwaga! Wszystkie ustawy możesz znaleźć na stronie internetowej Sejmu Rzeczypospolitej [link widoczny dla zalogowanych]Informacje dodatkowe - strony internetowe:
* Ministerstwa Polityki Społecznej [link widoczny dla zalogowanych]
* Ministerstwa Sprawiedliwości [link widoczny dla zalogowanych]
* Organizacji pozarządowych [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Depesz
Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 126
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 9:36, 14 Wrz 2006    Temat postu:

No, to dotarłem do źródła
Stowarzyszenia zwykłe rejestruje się bezpłatnie w Urzędzie Miasta Bydgoszczy u Pani Śledzińskiej - tel. (0)525858845. Poza liczbą członków i brakiem osobowości prawnej pozostałe dokumenty są tak samo wymagane. Stowarzyszenia nie wpisuje się do KRS, więc nie ma kosztu 500 złotych.
Przy rejestracji należy złożyć komplet dokumentów:
- protokół z zebrania założycielskiego
- regulamin stowarzyszenia
- uchwała o wyborze przedstawiciela
- pełna lista członków wraz z adresami, datą urodzenia, numerem PESEL,
- pismo przewodnie informujące Wydział Spraw Obywatelskich o stworzeniu stowarzyszenia.
Mam nadzieję, że wszystko dobrze zapamiętałem - w razie czego trzeba dla pewności zadzwonić albo pójść i wszystko spisać.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Depesz dnia Czw 11:46, 14 Wrz 2006, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mGuitars
Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 569
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 10:26, 14 Wrz 2006    Temat postu:

Wielkie dzieki Michale za konkretne informacje i wyjasnienie calej sprawy! Smile Z tego co czytam wyglada na to, ze stowarzyszenie zwykle jest dla nas calkowicie osiagalne-nie ma kosztow, rozbudowanych formalnosci, do tego niepelnoletni koledzy jednak rowniez moga nalezec... co prawda mozliwosci prawne sa ograniczone ale dla celow zrzeszenia nas jako bydgoskich spotterow wytarczajace. Co o tym sadza pozostali koledzy? Bo wedlug mnie warto byloby sie za to zabrac.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Herhor
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 139
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: EPBY

PostWysłany: Czw 13:40, 14 Wrz 2006    Temat postu:

wegi napisał:
Mogę tam zaskórniaka wyciagnac jakiegoś i przynajmniej częsci osob zasponsorowac - nie będą tą chyba, aż tak gigantyczne koszty :> Tylko trzeba znalezc jakieś smycze (czarne najlepiej?) i 'przeźroczyste etui na to'. Ktoś się podejmie? ;k


Plakietki nie będą potrzebne. Wystarczy wydrukować takie identyfikatory, poprzyklejać zdjęcia i zwyczajnie dać do twardego zalaminowania z małym zapasem na otwór do przypięcia do smyczy. Sam mam taki identyfikator w mojej firmie. Co do zrobienia czegoś takiego, to już pisałem, że się podejmuję.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BartEPBY
ModeratorDołączył: 04 Paź 2005
Posty: 232
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 14:46, 14 Wrz 2006    Temat postu:

Herhor napisał:
Plakietki nie będą potrzebne. Wystarczy wydrukować takie identyfikatory, poprzyklejać zdjęcia i zwyczajnie dać do twardego zalaminowania z małym zapasem na otwór do przypięcia do smyczy. Sam mam taki identyfikator w mojej firmie. Co do zrobienia czegoś takiego, to już pisałem, że się podejmuję.

Witam
No to fajnie, ja proponuje przed zalaminowaniem pokazc je w porcie, moze dostaniemy zgode na wykorzystanie loga oraz jakas pieczatke, bedzie wiarygodniej Wink

pzdr
Bartek


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
medmatthew
Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 254
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: EPBY

PostWysłany: Czw 19:34, 14 Wrz 2006    Temat postu:

Dla mnie propozycja odnośnie stowarzyszenia zwykłego jak najbardziej się podoba - jestem za Smile A co się tyczy identyfikatorów to oczywiście mogą być zalaminowane, ale również zgadzam się z Bartkiem, że zanim byśmy je zalaminowali to trzeba się wybrać do Portu Lotniczego. Tak jak już było wcześniej ustalone - w sobotę na lądowaniu Ryanair'a trzeba o tym wszystkim porozmawiać i podzielić dokładnie obowiązki kto za co mógłby być odpowiedzialny. Pozdrawiam!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mGuitars
Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 569
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 21:03, 14 Wrz 2006    Temat postu:

A ja to bym jak juz ustalimy wszystko zanim sie je zrobi skontaktowal sie z Portem - niekoniecznie tak byc musi, ale moze np. pozwola umiescic swoje logo i wzmianke o patronacie czy cos. Druga sprawa.. jesli bysmy sie brali za stowarzyszenie, to moze najpierw je zarejestrujmy a potem zalatwmy identyfikatory - moznaby wtedy na nich napisac ze sa to ID czlonkow stowarzyszenia, zawsze to nieco powazniejsza sprawa niz samorzutna inicjatywy grupy znajomych.
Jesli chodzi o koszty itd... widzialem takie oferty na Allegro:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Depesz
Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 126
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 21:35, 14 Wrz 2006    Temat postu:

Może masz rację. Jeśli zdecydujemy się na stowarzyszenie, to lepiej identyfikatory zrobić później, bo być może na nich znajdą się jakieś dane urzędowe.
Jeśli chodzi o sam identyfikator i etui do niego, to jest to kwestia techniczna i może chwilę poczekać. Mam także oferty z kilku firm - ceny nie są zawrotne, więc można przez ten czas podyskutować i jednocześnie zbierać materiały, by wybrać coś profesjonalnego (jednym do etui odpowiada smycz, innym klips, a jeszcze innym jedno i drugie na raz). Przy własnym projekcie i obróbce w kompie wydrukować można na kolorowym laserze w profesjonalnym punkcie wraz z przycięciem na gilotynie albo - jak pisałeś - skorzystać z kompleksowej usługi.

Ważniejsze jest ustalenie odpowiedniej kolejności działań, bo tego nie zrobi się w jeden dzień. Formalności, wbrew pozorom, trochę jest.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Herhor
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 139
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: EPBY

PostWysłany: Pią 6:37, 15 Wrz 2006    Temat postu:

mGuitars napisał:

Jesli chodzi o koszty itd... widzialem takie oferty na Allegro:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Wszystko fajnie, tylko czy te ID nie są za małe? To wielkość karty kredytowej. Widzieliście ID służb lotniska? Są znacznie większe (i czytelniejsze). Co do kolejności działań, to skoro chcemy zaistnieć "na poważnie", to zdecydowanie najpierw powinniśmy zacząć od rejestracji Stowarzyszenia, a dopiero potem zająć się takimi gadżetami jakimi są ID. Ja uważam, że w chwili obecnej posiadanie takiego ID nikomu nic nie da. Każdy może sobie taki ID spreparować i udawać kogokolwiek. Służby ochrony o tym wiedzą i czy z, czy bez ID nadal będą nas legitymować.
Uważam, że dopiero po formalnym zawiązaniu się Stowarzyszenia będziemy mieli większą siłę przebicia w Porcie i wtedy posiadanie ID (przy zatwierdzeniu wzoru przez Port i służby ochrony oraz ew. przez SG) będzie miało sens.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mGuitars
Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 569
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Pią 8:39, 15 Wrz 2006    Temat postu:

Masz sporo racji Mariusz. Te oferty z Allegro podalem tylko jako orientacje ze takie cos mozna zamowic i mniej-wiecej za ile. Sam jak zastanawialem sie jaki powinien byc ID doszedlem do wniosku ze jeszcze wiekszy niz te lotniskowe-proponuje format A6 czyli wielkosc typowego notesu (ale o szczegolach mojej propozycji koncepcji ID pozniej).
Tez napisalem ze najpierw powinnismy zalozyc to stowarzyszenie zwykle (nie jest to rejestracja jak wynika z przytoczonych przez Michała przepisow) a pozniej rozmawiajmy z Portem Lotniczym, SG itd. Moze taka opcja jednak ich zacheci do wydania nam swoich ID. Jednak w sumie nasze wlasne pod ich patronatem bylyby lepsze, bo moznaby je nosic na spottingu czy imprezach lotniczych wszedzie.
No ale jesli lotnisko nie bedzie sklonne do wspolpracy (czego nie mozna wykluczyc) to ja bylbym za tym aby jako juz stowarzyszenie takie wlasne ID i tak zrobic, koszt niewielki i choc konkretnych praw nam to nie daje jakos nas wyroznia, integruje itd.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Depesz
Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 126
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Pią 16:30, 15 Wrz 2006    Temat postu:

To nie jest rejestracja sądowa, jednak jest to rejestracja urzędowa i formalności, jak napisałem, jest dużo do spełnienia. I nie można tego zrobić na odwal, bo tylko nam to może zaszkodzić. Macie rację z rejestracją w pierwszej kolejności - poza tym, chyba nikt odwrotnej kolejności nie proponował.
Jeśli chodzi o identyfikatory, to nie przesadzałbym z ich wielkością, bo będą nieporęczne. Nie mówię, że mają być wielkości karty kredytowej (chociaż wiele znaczących instytucji ma takie), ale muszą się dać włożyć do typowej kieszeni. Z tym "typowym" notesem... dla mnie typowy to A4, bo w mojej branży takie się używa - ale to żart z mojej strony... Myślę, że format A6 to maksimum na jakie można sobie pozwolić (148,5x105mm). Ja preferuję mniejszy rozmiar - taki, do którego z zakupem akcesoriów nie będzie problemu (etui). Wielu z znas się jeszcze uczy i nie ma stałego dochodu, więc można też spojrzeć na koszty. To generalnie grosze, ale grosz do grosza... - smycze, klipsy, etui, strona internetowa, może jakieś ciekawe nowe inicjatywy. Mnie to nie przeszkadza, ale jest też druga strona medalu - nadmierne sformalizowanie i zbiurokratyzowanie. To nie uniknione - ja uważam, że stworzenie stopwarzyszenia może spowodować większe zaufanie ze strony takich instytucji jak Port Lotniczy. Jednak żeby to nie odstraszyło potencjalnych nowych członków, żeby dobry klimat naszego "stowarzyszenia" nie został przytłoczony biurokracją (chodzi mi o spontaniczność i otwartość). Proszę nie interpretować moich słów jako sprzeciw, bo popieram ideę identyfikatorów, ale chodzi o spojrzenie czasem z innej strony.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Depesz
Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 126
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Pią 16:41, 15 Wrz 2006    Temat postu:

Myślę, że w pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czy chcemy założyć stowarzyszenie i w czym nam to może pomóc.
A potem przyjdą następne pytania:
- o regulamin (statut)
- o przedstawiciela
- o siedzibę
- o zebranie, na którym powoła się stowarzyszenie, z którego protokół trzeba przedstawić w urzędzie
- o listę cżłonków
- o ewentualne składki i sposób ich opłacania (regularny, nieregularny - czyli od potrzeby do potrzeby) - zauważcie, że stowarzyszeniu zwykłemu nie wolno przyjmować darowizn itp.

A identyfikatory - to na deser - na koniec, jak już po różnych dyskusjach coś sobie wymyślimy, czy mają być małe, czy duże.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum lotnictwa Strona Główna -> Bydgoszcz - Szwederowo (EPBY/BZG) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 3 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin