Forum Forum lotnictwa Strona Główna Forum lotnictwa
To tu spotykają się pasjonaci lotnictwa by troszkę o nim podyskutować.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

7 XII - Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum lotnictwa Strona Główna -> Lotnictwo cywilne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lucciola




Dołączył: 25 Paź 2006
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Stalowa Wola|EPST

PostWysłany: Czw 0:30, 07 Gru 2006    Temat postu: 7 XII - Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

Nie śpię jeszcze, więc trochę info z pasazer.com na temat 7. grudnia

Cytat:
7 grudnia 2004 r. na całym świecie obchodzony jest dzień międzynarodowego lotnictwa cywilnego.

"Jeśli Bóg chciałby aby człowiek latał, dałby mu skrzydła" - tymi słynnymi słowami w czasie kazania wygłoszonego w 1890 r. amerykański biskup protestancki o nazwisku Wright wyraził swoje lekceważenie dla pomysłu zbudowania maszyny latającej.

Trzynaście lat później, w Kitty Hawk w Północnej Karolinie, tuż przed Bożym Narodzeniem 1903 r., dwóch mężczyzn na zbudowanym przez siebie dwupłatowcu wyposażonym także we własnoręcznie skonstruowany silnik spalinowy o mocy 12 KM przeleciało 53 metry w ciągu 12 sekund. Tymi mężczyznami byli Orville i Wilbur Wright - synowie biskupa ...

Spełnione marzenie ludzkości o lataniu - samolot - nadał nowy wymiar transportowi ludzi i towarów. Już na początku XX wieku powszechna stała się świadomość, że wykorzystanie tego nowego środka transportu wymaga nowych regulacji prawnych wykraczających poza określone w ramach jednego kraju. To był początek międzynarodowej współpracy w dziedzinie lotnictwa cywilnego.

Pierwsza znacząca konferencja w sprawie kodyfikacji międzynarodowego prawa lotniczego odbyła się na zaproszenie Francji w Paryżu w 1910 r. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 18 państw europejskich, którzy opracowali szereg podstawowych zasad regulujących od tej pory lotnictwo międzynarodowe.

Rozwój techniki lotniczej w czasie I wojny światowej stworzył po zakończeniu działań wojennych całkowicie nową sytuację: możliwość bezpiecznego i szybkiego transportu osób i towarów na dużo dalsze niż dotąd odległości. Ten nowy i szybko rozwijający się środek transportu wzbudził zainteresowanie społeczności międzynarodowej. Już w tym czasie powstało wiele cywilnych przedsiębiorstw lotniczych w krajach Europy i Ameryki Północnej operujących na trasach międzynarodowych (np. Paryż - Londyn, Paryż - Bruksela).

Sprawy lotnictwa stały się m.in. przedmiotem obrad Paryskiej Konferencji Pokojowej w 1919 r. i zostały powierzone specjalnej Międzynarodowej Komisji Lotniczej. Na Konferencji Paryskiej 26 z 32 obecnych przedstawicieli krajów sprzymierzonych podpisało Międzynarodową Konwencję Lotniczą. Ostatecznie ratyfikowało ją 38 państw. 43 artykuły Konwencji dotyczyły technicznych, operacyjnych i organizacyjnych aspektów lotnictwa cywilnego, przewidując także utworzenie Międzynarodowej Komisji Żeglugi Powietrznej (ICAN), której głównym zadaniem było monitorowanie rozwoju lotnictwa cywilnego.

Lata międzywojenne, to dalszy rozwój lotnictwa cywilnego zarówno pod względem technicznym jak i ekonomicznym, jakkolwiek transport lotniczy nie był jeszcze dostępny na szeroką skalę, a stanowił raczej ekskluzywny środek transportu. Dopiero po II wojnie światowej rozwój technicznych i operacyjnych możliwości lotnictwa pozwolił na przemieszczanie się dużej liczby osób i towarów na długie dystanse. Już w roku 1943 rząd USA zapoczątkował badania nad rozwiązaniem problemów lotnictwa w powojennej rzeczywistości na skalę międzynarodową, inicjując w pierwszych miesiącach 1944 r. dyskusję z innymi państwami sprzymierzonymi na temat zapewnienia technicznej i prawnej kondycji lotnictwa oraz możliwości szerokiej dystrybucji informacji technicznych i ekonomicznych. Wyniki tych rozmów stanowiły podstawę do zaproszenia 55 państw sprzymierzonych i neutralnych na konferencję do Chicago. Delegacje 52 państw, które wzięły udział w trwającej 37 dni konferencji, omówiły problemy międzynarodowego lotnictwa cywilnego tamtych czasów i pracowały "Konwencję o międzynarodowym lotnictwie cywilnym", która do dzisiaj stanowi podstawowy akt międzynarodowego prawa lotniczego: 96 artykułów Konwencji chicagowskiej ustanawia obowiązki, przywileje i zakazy dla wszystkich państw członkowskich, zapewnia stosowanie Międzynarodowych Standardów i Zalecanych Praktyk regulujących żeglugę powietrzną i zaleca instalowanie przez państwa członkowskie urządzeń żeglugi powietrznej, zaleca także stosowanie ułatwień w transporcie lotniczym poprzez redukowanie formalności celnych, imigracyjnych itp.

Konwencja akceptuje zasadę całkowitej i wyłącznej suwerenności każdego państwa w przestrzeni powietrznej nad jego terytorium oraz zapewnia wykonywanie międzynarodowych lotów handlowych w tej przestrzeni na podstawie wcześniej uzyskanej zgody danego państwa.

Konwencja Chicagowska powołała do życia Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Do czasu uzyskania wymaganych do rozpoczęcia działania ICAO ratyfikacji Konwencji przez 26 państw, powołano Tymczasową Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (PICAO), posiadającą tylko funkcje doradcze i działającą przez 20 miesięcy - do 4 kwietnia 1947 r., kiedy to ICAO oficjalnie rozpoczęła działalność. Na zaproszenie rządu Kanady, siedzibą ICAO stał się Montreal.

Utworzenie ICAO poprzedziło zakończenie II światowej i dało asumpt do ustanowienia Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z czasem ICAO stało się agendą wyspecjalizowaną ONZ.

Delegaci Konwencji Chicagowskiej omawiali wyzwania stojące przed rozwijającą się nową dziedziną transportu, która w ciągu szczęściu lat II wojny światowej dokonała ogromnego postępu technologicznego. Obecnie wyzwania pozostają takie same. Osiągnięcia szybko rozwijającego się międzynarodowego lotnictwa cywilnego zbliżającego świat i ludzi bardziej niż kiedykolwiek, nie mają znaczenia bez wysokich i powszechnie akceptowanych standardów bezpieczeństwa, stają się nawet niebezpieczne bez praw i norm niezbędnych dla pokojowego użytkowania nowoczesnych statków powietrznych.

7 grudnia - dzień podpisania Konwencji Chicagowskiej Zgromadzenie ICAO ustanowiło w swojej rezolucji Dniem Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Celem dorocznych obchodów tego Dnia jest rozpowszechnienie w świecie świadomości znaczenia międzynarodowego lotnictwa cywilnego w społecznym i gospodarczym rozwoju państw, promowanie bezpieczeństwa, regularności i efektywności międzynarodowego transportu lotniczego.

Od 7 grudnia 1994 r., kiedy obchodzono 50. rocznicę podpisania Konwencji Chicagowskiej dzień ten co roku przebiega pod innym hasłem. W tym roku jest to: "Współpraca międzynarodowa: wyzwania światowego lotnictwa i ich rozwiązania".

Miejmy nadzieję, że społeczność międzynarodowa od wielu lat harmonijnie współpracująca nad rozwojem lotnictwa nie pozwoli sobie odebrać prawa do bezpiecznego i wygodnego podróżowania jednym z największych wynalazków XX wieku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcin_EPKK




Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 840
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: EPKK Chrzanów

PostWysłany: Czw 14:02, 07 Gru 2006    Temat postu:

No to świętujmy Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum lotnictwa Strona Główna -> Lotnictwo cywilne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin