Forum Forum lotnictwa Strona Główna Forum lotnictwa
To tu spotykają się pasjonaci lotnictwa by troszkę o nim podyskutować.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

POMOCY

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum lotnictwa Strona Główna -> Lotnictwo cywilne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
meteo_expert




Dołączył: 09 Lis 2005
Posty: 327
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zgierz

PostWysłany: Czw 12:47, 10 Lis 2005    Temat postu: POMOCY

Z całym szacunkiem do wszystkich tu opbecnych, nauczcie mnie....czegos czwego ja nie wiem czyli wszystkiego, każdy napiernicza tu jakimiś liczbami i nr lotów a ja nawet nie wiem o co chodzi, chcialbym tez wiedziec cos wiecej na temat lotnictwa, lotów itp..SadSadSad

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Moniksa




Dołączył: 29 Paź 2005
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 13:21, 10 Lis 2005    Temat postu:

Nie martw sie ja mam prawie to samo... tylko, ze troche numerków już znam. Smile Co prawda nie znam się na poziomie wiedzy o samolotoach pasażerskich Polaków ale myślę, ze garbatą sylwetkę B747 potrafi odróżnić co drugi. A jak chcesz się zapoznać sylwetkami samolotów to ja polecam [link widoczny dla zalogowanych] . Myślę, że reszta kolegów pomoże Ci bardziej niż ja. Oni to się dopiero na tym znają. Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Quantas
Moderator



Dołączył: 26 Wrz 2005
Posty: 1150
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Pyrlandia

PostWysłany: Czw 14:00, 10 Lis 2005    Temat postu:

Nie od razu Kraków zbudowali jak mówi przysłowie. Ja lotnictwem interesuje sie już dość długo a i tak tutejsze towarzystwo potrafi mnie zaskoczyć.
Na sam początek może warto zająć sie literkami i cyferkami przydatnymi dla każdego maniaka lotnictwa (bardziej zaawansowanym to nie wystarcza ale na początek będzie dosyć) .

Każde lotnisko, każda linia lotnicza i każdy samolot ma swój kod (skróconą nazwę).
Kody są stworzone w dwóch systemach IATA i ICAO.

Według IATA lotnisko Poznań Ławica to POZ , Okęcie w Warszawie to WAW a krakowskie Balice to KRK. Takie oznaczenia spotkasz m.in w rozkładach lotów. Według ICAO Poznań to EPPO , Warszawa to EPWA a Kraków EPKK. System ICAO jest używany raczej przez profesjonalistów czy miłośników wielce wtajemniczonych Osobiście używam nazw lotnisk w kodzie IATA bo są poprostu łatwiejsze.

Linie lotnicze: tu znowu mamy kody IATA i ICAO i tak naprzykład według IATA PLL LOT nazywa się LO , Lufthansa to LH a Aeroflot to SU.
Według ICAO odpowiednio: LOT, DLH, AFL.
Tutaj znowu "normalnie" używają kodów IATA a fachowcy lub pozytywnie zakręceni ICAO.

Kolejnym tematem są kody samolotów. Tu podział równiez na IATA i ICAO.
I tak według IATA : BOEING 737-300 to 733, Airbus 330-300 to 333 , a Antonow A-124 Rusłan to A4F.
Według ICAO: odpowiednio te modele to: B733 , A333 , A124.

Bardzo dobra strona z kodami to:
[link widoczny dla zalogowanych]

Poważniejsze rzeczy to juz fachowcy Tobie przedstawią

Pozdrawiam i życzę sukcesów w tej pasji


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Czterosilnik




Dołączył: 19 Paź 2005
Posty: 227
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: WAW

PostWysłany: Czw 14:35, 10 Lis 2005    Temat postu:

Quantas napisał:
Bardzo dobra strona z kodami to:
[link widoczny dla zalogowanych]

Podpisując sie (bez ironii) pod powyzszą opinią, ponawiam jednakowoz dawniejsze pytanie: czy znacie moze stronke, ktora bylaby rownie wygodna w uzyciu jak powyzsza, ale podawala rowniez stan w USA, w ktorym dane lotnisko sie znajduje? Powtarzam moj ulubiony przyklad: Portland. Stronka AirlineCodes odpowie (co najmniej) dwoma kodami: PDX i PWM - ale nie da podstaw do ustalenia, ktory z nich dotyczy Oregonu, a ktory Maine (dla ulatwienia przytoczylem w tej samej kolejnosci Smile). A to ladnych pare tysiecy mil roznicy...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jachub




Dołączył: 18 Paź 2005
Posty: 400
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa-Wyględów

PostWysłany: Czw 14:41, 10 Lis 2005    Temat postu:

Czterosilnik napisał:
czy znacie moze stronke, ktora bylaby rownie wygodna w uzyciu jak powyzsza, ale podawala rowniez stan w USA


A może to...Arrow [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gabik




Dołączył: 06 Lis 2005
Posty: 614
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: KORD/EPKK

PostWysłany: Pią 4:02, 11 Lis 2005    Temat postu:

Czterosilnik napisał:
Quantas napisał:
Bardzo dobra strona z kodami to:
[link widoczny dla zalogowanych]

Podpisując sie (bez ironii) pod powyzszą opinią, ponawiam jednakowoz dawniejsze pytanie: czy znacie moze stronke, ktora bylaby rownie wygodna w uzyciu jak powyzsza, ale podawala rowniez stan w USA, w ktorym dane lotnisko sie znajduje? Powtarzam moj ulubiony przyklad: Portland. Stronka AirlineCodes odpowie (co najmniej) dwoma kodami: PDX i PWM - ale nie da podstaw do ustalenia, ktory z nich dotyczy Oregonu, a ktory Maine (dla ulatwienia przytoczylem w tej samej kolejnosci Smile). A to ladnych pare tysiecy mil roznicy...

Uzywajac kodu ICAO (sam go uzywam bo chyba latwiej znalezc) mozesz znalezc na [link widoczny dla zalogowanych] (rowniez po kodach IATA). Strona udostepnia info na temat lotniska, pasow startowych, sposobu tankowania, czestotliwosci, i duzo innych informacji. Dotyczy TYLKO USA i Kanady.
Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gosia




Dołączył: 29 Wrz 2005
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią 12:33, 11 Lis 2005    Temat postu:

Jeżeli chodzi o lotniska w USA, to polecam stronę [link widoczny dla zalogowanych] . Pokazuje linki do stron www poszczególnych lotnisk, ale już przy linku określone jest, o jaki stan chodzi. Można wyszukiwac po kodzie, miejscowości lub stanie.
Pozdrawiam,
Gosia


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum lotnictwa Strona Główna -> Lotnictwo cywilne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin